Obowiązek meldunkowy

Było wiele informacji o tym, że obowiązek meldunkowy przestanie istnieć od 1 stycznia 2016 r. Oznaczałoby to, że dzisiaj obowiązku takiego już nie ma. Nic bardziej mylnego. Obowiązek meldunkowy nadal istnieje a czas jego zniesienia Sejm przesunął aż o dwa lata, tj. z 1 stycznia 2016 r. na 1 stycznia 2018 r. (art. 74 ust. 1 Ustawy o ewidencji ludności z dnia 24 września 2010 r. , tj. z dnia 3 marca 2015 r. Dz.U. z 2015 r. poz. 388).

Obowiązek meldunkowy polega na zameldowaniu się w miejscu pobytu stałego lub czasowego, wymeldowaniu się z miejsca pobytu stałego lub czasowego oraz na zgłoszeniu wyjazdu poza granice Rzeczypospolitej Polskiej oraz powrotu z takiego wyjazdu. Meldunek zgłaszasz we właściwym organie gminy ze względu na położenie nieruchomości w której przebywasz.

Jaka jest różnica pomiędzy pobytem stałym a czasowym? Pobytem stałym jest zamieszkanie w określonej miejscowości pod oznaczonym adresem z zamiarem stałego przebywania. Pobytem czasowym jest natomiast przebywanie bez zamiaru zmiany miejsca pobytu stałego w innej miejscowości pod oznaczonym adresem lub w tej samej miejscowości, lecz pod innym adresem, np. studenci często mieszkają na stałe w Kaliszu a studiują w innych miejscowościach, takich jak Poznań, Łódź czy Warszawa. Różnicą pomiędzy tymi dwoma meldunkami jest zamiar pobytu na stałe bądź nie, a więc nasza intencja.

Pamiętaj, że powinieneś zameldować się w miejscu pobytu stałego lub czasowego najpóźniej w 30 dniu, licząc od dnia przybycia do tego miejsca. Co, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś a przebywasz już pod konkretnym adresem ponad ten czas? Nie obawiaj się! Wprawdzie jesteś zobowiązany do zgłoszenia swojego meldunku ale nie grozi ci już żadna kara za jego brak. Kiedyś zachowanie takie było wykroczeniem. Dzisiaj jednak nie ma żadnej sankcji karnej za tego typu zachowanie.