JAKIE PRAWA MA POSZKODOWANY W WYPADKU KOMUNIKACYJNYM?

Do kancelarii zgłosił się pan Jan, który był uczestnikiem wypadku komunikacyjnego. W wyniku zdarzenia pan Jan jest niepełnosprawny, nie może chodzić i porusza się wyłącznie na wózku inwalidzkim. Przed zdarzeniem był natomiast człowiekiem zdrowym, sprawnym i aktywnym zawodowo. Pan Jan przyszedł do kancelarii po pomoc w odzyskaniu odszkodowania od sprawcy wypadku komunikacyjnego. Czego może domagać się w tej sytuacji?

Przede wszystkim poszkodowany będzie mógł żądać wypłaty świadczeń od zakładu ubezpieczeń, w którym był ubezpieczony sprawca wypadku w chwili zdarzenia. Podmiot ten ustalany jest zazwyczaj przez policję, prowadzącą czynności na miejscu zdarzenia.

Zgodnie z art. 444 k.c. w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty. Oznacza to, że pan Jan ma prawo domagać się od zakładu ubezpieczeń zwrotu wszystkich kosztów jakie poniósł w związku z leczeniem, np. kosztów wizyt lekarskich, rehabilitacji, leków, środków higienicznych, sprzętu ortopedycznego lub rehabilitacyjnego. Zakład ubezpieczeń ma również obowiązek zapłacić z góry koszty potrzebnego leczenia, co oznacza, że pan Jan może żądać pokrycia kosztów leczenia, które jest konieczne i zaplanowane ale jeszcze nie miało miejsca. Niepełnosprawność uzasadnia też obowiązek pokrycia kosztów zakupu samochodu osobowego przystosowanego do ograniczeń naszego bohatera, wózka inwalidzkiego czy skutera. Jeżeli pan Jan mieszka w piętrowym domu, może z powodzeniem żądać od zakładu ubezpieczeń przystosowania domu do jego niepełnosprawności, tj. zainstalowania windy, przystosowania łazienki czy wybudowania odpowiednich podjazdów do domu. Jeżeli inwalidztwo wymaga przekwalifikowania zawodowego, zakład ubezpieczeń ma obowiązek wyłożyć z góry koszty takiego przekwalifikowania.

Nasz bohater w wyniku wypadku stał się niezdolny do pracy. Dlatego poza powyższymi uprawnieniami, ma prawo również żądać renty z tytułu utraty prawa do zarobkowania. Wysokość takiej renty odpowiadać będzie wynagrodzeniu, jakie pan Jan mógłby otrzymywać, gdyby pracował. Ponadto jego niepełnosprawność wiąże się ze zwiększonymi potrzebami, m.in. z leczeniem i stałą rehabilitacją, w tym na turnusach rehabilitacyjnych, z opieką innej osoby. Potrzeby te stanowią podstawę zasądzenia renty z tytułu zwiększonych potrzeb.

Na podstawie art. 445 § 1 k.c. panu Janowi przysługuje też prawo żądania wypłaty odpowiedniej kwoty tytułem zadośćuczynienia za krzywdę, jaką poniósł w wyniku wypadku komunikacyjnego.
Reasumując nasz bohater ma prawo do odszkodowania za koszty jakie poniósł w związku z uszkodzeniem ciała i rozstrojem zdrowia w wyniku wypadku, do renty z tytułu zwiększonych potrzeb, do renty z tytułu utraty możliwości zarobkowania oraz do zadośćuczynienia za krzywdę. O wszystkie świadczenia może wystąpić jednocześnie, występując do zakładu ubezpieczeń z wezwaniem do zapłaty. Jeśli zobowiązany odmówi wypłaty świadczeń lub wypłaci świadczenie w zaniżonej wysokości – co się często zdarza, pan Jan powinien skierować sprawę do sądu z powództwem cywilnym.